Umbria-SpoletoSPOLETO miasteczko umbryjskie choć prezentuje, również w zabudowie urbanistycznej ewidentne wpływy epoki rzymskiej, to zasadniczo utrzymuje wygląd średniowieczny, co zawdzięcza czasom panowania księstwa longobardzkiego (w późniejszym okresie stało się ważnym centrum Papiestwa). Najstarsza pochodzeniem część Spoleto obejmuje L’arco di Druso z 23 r. n. e. (łącznie z kościołem pochodzenia rzymskiego S. Ansano), Teatr rzymski, którego konstrukcja pochodzi z pierwszych lat istnienia Imperium, bazylika paleo-chrześcijańska z IV w., S. Salvatore (znajdująca się ok. 1,2 km na północ).

W niewielkiej odległości od XII w., kościoła S. Gregorio Maggiore, znajduje się  Ponte Romano zwany także  Sanguinario o trzech arkadach z bloków wapienntych (trawertynowych) i amfiteatr z I w. n. e.

Umbria-Spoleto-01Zabytkami z bliższych nam czasów ale równie interesujących są kościoły S. Domenico i S. Ponziano powstałe ok. XII w. Dużym zainteresowaniem cieszy się również kościół S. Pietro ze swoimi wspaniałymi płaskorzeźbami zdobiącymi fasadę. Z terenu naprzeciw S. Pietro podziwiać można wspaniałą panoramę obejmującą całe Spoleto aż do potężnego mostu Ponte delle Torri (o długości 230 metrów, 10 arkadach wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza), której budowę rozpoczęto w 1352 na żądanie kardynała Egidio Albornotz a według projektu Matteo Gattaponi, na zboczu góry wznoszącej się ponad miastem.

Będąc tu warto zobaczyć Festival dei Due Mondi odbywający się corocznie końcem czerwca do połowy lipca i jest to festiwal tańca, przedstawień teatralnych, prozy i liryki. Więcej informacji dotyczących  programu i biletów dostępne jest na stronie www.festivaldispoleto.com