FOLIGNO to jedno z rzadkich centrów historycznych Umbrii powstałe na nizinie, wyłaniające się jakby z wody rzeki Topino, tam gdzie rzeka wpływa do doliny, a w miejscu, które stopniowo osuszano już w czasach rzymskich, potem w XV i XVI w., aż do XVIII w. były to wielkie obszary bagienne.

Najznamienitszą rzeczą godną zwiedzenia w Foligno jest najprawdopodobniej Piazza della Repubblica i sąsiadujący z nią Piazza Duomo. Pierwszy z nich w swym obecnym wydłużonym kształcie z czterema uliczkami, odpowiada ogólnym kanonom w jakim na przełomie XII i XIII w projektowano wiele miejskich placów umbryjskich i to tu znajdują się Duomo (Katedra) oraz Palazzo Comunale powstały na przełomie 1262 i 1265, Palazzo Pretorio, Palazzo Orfini z 1515 r.,  Palazzo Trinci, w którym znajdują się ślady pięknych dekoracji i cenne freski.

Turyści, którzy są bardziej zainteresowani zabytkami nie powinni pomijać Foligno bez zwiedzenia kościoła romańskiego św. Maria Infraportas znajdującego się tylko 6 km. od centrum.

Warta zobaczenia jest La Giostra della Quintana – to odbywające się 2 razy do roku zawody w których kolejni zawodnicy, będący reprezentantami 10 dzielnic, na galopującym koniu muszą nawlec coraz to mniejsze pierścienie na lance. Zwyczaj ten pochodzi z XVII w., aczkolwiek jego coroczne obchody podjęte zostały ponownie w 1946 r.,  i odbywają się w czerwcu i wrześniu. W wieczór poprzedzający zawody po ulicach miasta przechodzi 600 – osobowa  parada w średniowiecznych strojach.