CITTA’ DELLA PIEVE
Znajdujące się w zachodniej części Umbrii, tuż przy granicy z Toskanią, miasto Città della Pieve powstało na płaskowyżu wznoszącym się nad doliną Valdichiana, niedaleko jeziora Trasimeno (Trazymeńskiego) któremu zawdzięcza piękne widoki. To miasto bogate w historię i sztukę, będące miejscem, w którym urodził się sławny Pietro Vannucci zwany Perugino, a który uważany jest za jednego z najlepszych malarzy włoskiego Odrodzenia.

O tym, iż na terenie dzisiejszego miasta istniały siedliska z czasów panowania Etrusków i Rzymian świadczą liczne znaleziska jakie można ujrzeć w muzeach całej Europy.
Około VII w., na terenie dzisiejszego miasta powstały pierwsze fortyfikacje Longobardzkiego Księstwa Chiusi, które przeszły pod panowanie Perugii. Mieszkańcy Citta della Pieve pragnąc zdobyć wolność wchodzą w konflikt z Perugią i około 1250 r tworzą wolne miasto. Po latach perturbacji, ok. XVII w., niestabilność polityczna i militarna miasta doprowadza do jego przejęcia przez Stolicę Apostolską.

Warte zobaczenia na terenie miasta są:
La Rocca (Twierdza)powstała na wskutek licznych rebelii ze strony między innymi, mieszkańców miasta Perugia zdecydowała na jej budowę około 1326, była projektem sieneńczyków Lorenzo ed Ambrogio Maitani.
Il Palazzo della Corgna z XVI w., w którym znajduje się dziś biblioteka
Palazzo Bandini z XVI w., będąca w przeszłości rezydencją rodziny Bandini
Palazzo dei Priori – powstałe w pierwszej połowie XIV w.,
Raccolta d’Arte della Cattedrale – we wnętrzu którego znajdują się między innymi urny etruskie, kościelne elementy dekoracyjne, ozdoby i biżuteria, freski, płótna, pochodzące z Katedry i innych kościołów.
Oratorio di Santa Maria dei Bianchi – które do XIII w., było „Compagnia dei Disciplinati” i „Bianchi”. Na jednej ze ścian znajduje się tu fresk Pierto Perugino „L’adorazione dei Magi” (pokłon Trzech Króli”)
Palazzo della Fargna z XVIII w.,
Palazzo Baglioni z XVIII w.,
Chiesa di Sant’Agostino – powstały około XIII w., został odrestaurowany końcem XVIII w., w stylu neoklasycznym przez Andrea Vici. We wnętrzu kościoła znajdują się płótna artystów umbryjskich i toskańskich z przełomu XVI i XVIII w.,
Chiesa di San Francesco
La chiesa di Santa Maria dei Servi – dedykowany jest Madonna della Stella powstały jako nieduży kościół w XIII w., został rozbudowany ok XIV w.
La chiesa e Monastero di Santa Lucia – na podstawie bulli papieża Innocenzo IV z 1252 r., przyzwalającej Klaryskom budowę kościoła rozpoczęto w XIII w., budowę, tegoż kościoła, który w kolejnych stuleciach przechodził liczne interwencje budowlane.
Vicolo Baciadonne zaułek uważany za najwęższy w całych Włoszech mający ok. 50-60 cm

Warte zobaczenia są również:
Palio dei Terzieri trwające od 12 do 23 sierpnia – to historyczne święto, którego korzenie sięgają czasów średniowiecza kiedy to Castel della Pieve został podzielony na trzy tzw. terzieri odpowiadającym częścią orła – symbolu imperatora Federic II di Svevia, oraz klasom społecznym, i tak głowa przynależna była do terziere Castello dei cavalieri – zamek rycerski, brzuch przynależał do terziere Borgo Dentro – burżuazji , natomiast ogon il terziera Casalino – do ludu. Samo Palio narodziło się pod koniec średniowiecza jako „Caccia al toro” – polowanie na byka – będące rodzajem corridy z użyciem lanc. Współczesne Palio przypomina bardziej chlubne czasy miasta, te w których żył sławny Pietro Vannucci zwany Perugino. Imprezę poprzedza Corteo Storico – orszak złożony z około 700 osób reprezentujących organy władzy cywilnej, religijnej i wojskowej oraz dam, rycerzy, kuglarzy, żonglerów, połykaczy ognia, muzyków jak również przedstawienia teatralne i muzyczne inspirowane epoką Odrodzenia odbywających się przez ok. 10 dni.  Dzisiejsze  Palio polega na zawodach pomiędzy trzema terziere współzawodniczących w strzelaniu z łuku do jednego z trzech byków zrobionych z drewna. Zwycięzcy przypada honor posiadania przez rok Palio – sztandar zwycięzców.