CITTA DI CASTELLO  – miasteczko rozciąga się wzdłuż doliny Tevere, tam gdzie Rzymianie wybudowali  Tifernum Tiberinum. Citta di Castello jest wciąż otoczona odcinkami piętnastowiecznych murów obronnych.  Po tym jak miasteczko zostało splądrowane i zniszczone przez Totile podczas inwazji barbarzyńców, zostało odbudowane przez biskupa Florido przyjmując najpierw imię Castrum Feliciatis a potem od X w., Castorum Castelli.

W czasach późnego średniowiecza, podlegało na zmianę Perugii, Kościołowi i Florencji, by w końcu przejść całkowicie w ręce Papiestwa.
Antyczną historię centrum umbryjskiego dostrzec można w budynkach, które były siedzibami  struktur administracyjnych takich jak Palazzo del Podesta, z fasadą w stylu barokowym z XVII w., czy Palazzo Comunale, wzniesiony w stylu gotyckim z eleganckim portalem i biforiem (bifore).

Ślady sztuki gotyckiej można znaleźć również na lewym boku Duomo (Katedry), powstałej w miejscu starej świątyni rzymskiej w XI w. ,  która została całkowicie zmieniona w połowie XIV w.

Kościół San Domenico z 1424r, z niedokończoną fasadą i portalem gotyckim z lewej strony, gotycki kościół św. Maria Maggiore, posiadający fasadę z epoki renesansu, kościół św. Franciszka,  z 1273r.,  dopełniają panoramę budynków kultu tego miasteczka.