TERNI to ziemia leżąca między dwoma rzekami (rzeką Nera i Serra), która była ojczyzną imperatora Marco Claudio Tacito, pisarza Cornelio Tacito, św. Walentego i wielu innych „Wielkich” przeszłości. W drugiej połowie XIX w., brało udział w rewolucji przemysłowej, która uczyniła z niego „Manchester italiana” (włoski Manchester).

Swój dzisiejszy wygląd dynamicznego i współczesnego miasta zawdzięcza ono bombardowaniom jakie dotknęły je w czasie II wojny światowej. Pomimo zniszczeń miasto zachowało część historycznego centrum (przewodniki mówią że zostało częściowo odbudowane) i niektóre cenne zabytki.
Wśród nich należy pamiętać zwłaszcza o kościele San Francesco. ze swoją piękną Cappella Paradisi z freskami z 300r., antyczny kościół Sant”Alò, będący małym klejnotem stylu romańskiego, kościół San Salvatore, wzniesiony najprawdopodobniej na istniejącej tu kiedyś świątyni – w epoce rzymskiej, – Tempio del Sole, kościół San Pietro ze swą ciekawą strukturą i klasztornym dziedzińcem, a na koniec Duomo (Katedra), wzniesiona w XVII w.
Naprawdę interesujący jest również Palazzo Spada, przypisywany Sangallo.

Terni jest ciekawe przede wszystkim dla swej współczesnej architektury: architektowi Ridolfi (jeden z najlepszych architektów XX w.) miasto zawdzięcza Piazza Tacito ze swą charakterystyczną fontanną, corso del Popolo i willę Glori. Znanemu artyście Arnaldo Pomodoro zawdzięcza się Obelisk „lancia di luce”.

Na obrzeżach Terni znajduje się również bazylika San Valentino, w której pochowano świętego, był on biskupem Terni zamęczonym w III w., który dziś znany jest na całym świecie jako patron zakochanych. 6 km od Terni znajduje się warta zobaczenia wodospad Cascata delle Marmore, która wznosi się na 165 metrów i jest  największy w Europie.

W okolicach Terni, rzecz nie do pominięcia, znajdują się również pozostałości Carsulae – antycznego miasteczka rzymskiego, średniowieczne Cesi i Lago di Piediluco – to ciemne jezioro otoczone stromymi, gęsto zalesionymi wzgórzami – z jednakowo brzmiącym w nazwie miasteczkiem.

Na terenie Terni odbywają się: coroczny „Concorso Internazionale Pianistico “Alessandro Casagrande” – międzynarodowy konkurs pianistyczny Alessandro Casagrande w czerwcu, Terni in Jazz w również w czerwcu oraz Hermans Festival – koncerty organowe w kościołach na przełomie całego roku.