SPELLO wznosi się pomiędzy Asyżem a Foligno, i jest umiejscowione u stóp Monte Subasio na żyznej nawodnionej równinie. Znajdują się  w Spello liczne pamiątki czasów rzymskich. Miasto jest otoczone starymi murami, później wzbogacone dziełami epoki średniowiecza, pozostałościami teatru, amfiteatru, term i wspaniałych Porta Consolare, Porta Urbica i Porta Venere z czasów panowania cesarza Augusta.

Idąc w górę dochodzimy do kościoła Santa Maria Maggiore, powstałego na przełomie XII i XIII w., demonstrujący piękną fasadę zrobioną z antycznych materiałów w 1644, ukrywając jednocześnie w swym środku swój największy skarb – wspaniałą Cappella Baglioni, znajdującą się po lewej stronie nawy, namalowaną przez Pinturicchia Annunciazione, Natività i Disputa al Tempio jak i inne jego freski w kaplicach i znajdujące się na filarach prezbiterium.

Niedaleko możemy zwiedzić kościół z 200 r. S. Andrea, z kolejnymi dziełami Pinturicchia Nie należy również zapomnieć o Palazzo Comunale na Piazza della Repubblica z pięknym gotyckim portykiem jak i o kościele S. Lorenzo z pozostałym antycznym budynkiem z XII w.

Z ruin XIV wiecznej twierdzy, znajdującej się na szczycie wzgórza, rozciąga się widok na Valle del Topino i wzgórza znajdujące się wokół. Zaraz obok zamieszkałych terenów znajduje się zbudowany w stylu romańskim kościół S. Claudio i Chiesa Tonda wzniesiony w epoce odrodzenia na greckim krzyżu z ośmiokątną kopułą.

Typowym produktem pochodzącym z okolic Spello, z którego słynie na całe Włochy jest miód wielokwiatowy Millefiori – tysiąca kwiatów.