Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Umbertide

Twierdza w Umbertide

Twierdza w Umbertide

UMBERTIDE  wznosi się na terytorium Alta Valle del Tevere na północy Umbrii, na urodzajnych terenach jakie zawdzięcza rzece Tevere. Najstarsza historia miasta nie jest do końca znana, choć niektórzy uczeni wysuwają tezę iż ufundowane było ono przez Etrusków podczas gdy inni uczeni twierdzą iż było ono dziełem ludu umbryjskiego.

Istnieją również podania mówiące, iż Umbertide zostało ufundowane przez rzymskich żołnierzy z legionów Console Flaminio pod nazwą „Pitulum” lub „Oppidum Saepis”, a które najprawdopodobniej miało zostać zniszczone przez Ostrogotów. Odbudowa zniszczonego centrum miała nastąpić dopiero około 790 roku jako dzieło Ingilberto, Ugo i Benedetto, synów Uberto Ranieri, którzy stworzyli Fratta na ruinach Pitulum. Pierwsze udokumentowane informacje na temat Fratta pochodzą z 1189 r., kiedy to marchese Ugolino di Uguccione z Marchesi di Castiglione oddaje miasteczko oraz przynależące do niego ziemie i dobra pod panowanie Perugii. Od tego też czasu Fratta dzieli swe koleje losu z Perugią co niejednokrotnie wiąże się z licznymi zniszczeniami i grabieżami. W kolejnych stuleciach Fratta staje się również powodem licznych niesnasek pomiędzy Perugią i Stolicą Apostolską i dopiero powstanie Wielkiego Księstwa Włoskiego w 1860 r., przynosi miastu względny spokój.

W roku 1863 Consiglio Comunale jednogłośnie decyduje się na zmianę nazwy miasteczka Fratta na Umbertide, honorując tym samym twórców Fratty synów Uberto Ranieri.

W czasie II wojny światowej duża część historycznego centrum miasta zostaje zbombardowana i zostają między innymi zniszczone, częściowo mury obronne miasta.

Warto zobaczyć w Umbertide i okolicach „La Rocca” powstałą na przełomie 1374-1390 wg projektu architekta Angeluccio di Ceccolo, zwanego „Trucascio”, Chiesa S. Croce w stylu barokowym powstały na przełomie XVI i XVII w., Chiesa S. Francesco pochodzący z XIV w,. Chiesa S. Maria della Reggia powstały w drugiej polowie XVI w., oraz liczne zamki znajdujące się w okolicach takie jak XV wieczny Castello di Civitella Ranieri czy  Castello di Serra Partucci datowany na około XII w.,