Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Spoleto

Umbria-SpoletoSPOLETO miasteczko umbryjskie choć prezentuje, również w zabudowie urbanistycznej ewidentne wpływy epoki rzymskiej, to zasadniczo utrzymuje wygląd średniowieczny, co zawdzięcza czasom panowania księstwa longobardzkiego (w późniejszym okresie stało się ważnym centrum Papiestwa). Najstarsza pochodzeniem część Spoleto obejmuje L’arco di Druso z 23 r. n. e. (łącznie z kościołem pochodzenia rzymskiego S. Ansano), Teatr rzymski, którego konstrukcja pochodzi z pierwszych lat istnienia Imperium, bazylika paleo-chrześcijańska z IV w., S. Salvatore (znajdująca się ok. 1,2 km na północ).

W niewielkiej odległości od XII w., kościoła S. Gregorio Maggiore, znajduje się  Ponte Romano zwany także  Sanguinario o trzech arkadach z bloków wapienntych (trawertynowych) i amfiteatr z I w. n. e.

Umbria-Spoleto-01Zabytkami z bliższych nam czasów ale równie interesujących są kościoły S. Domenico i S. Ponziano powstałe ok. XII w. Dużym zainteresowaniem cieszy się również kościół S. Pietro ze swoimi wspaniałymi płaskorzeźbami zdobiącymi fasadę. Z terenu naprzeciw S. Pietro podziwiać można wspaniałą panoramę obejmującą całe Spoleto aż do potężnego mostu Ponte delle Torri (o długości 230 metrów, 10 arkadach wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza), której budowę rozpoczęto w 1352 na żądanie kardynała Egidio Albornotz a według projektu Matteo Gattaponi, na zboczu góry wznoszącej się ponad miastem.

Będąc tu warto zobaczyć Festival dei Due Mondi odbywający się corocznie końcem czerwca do połowy lipca i jest to festiwal tańca, przedstawień teatralnych, prozy i liryki. Więcej informacji dotyczących  programu i biletów dostępne jest na stronie www.festivaldispoleto.com