Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Orvieto

Umbria-OrvietoORVIETO jego początki sięgają cywilizacji etruskiej i pierwszych osad etruskich, mieszczących się wewnątrz jaskiń tufowych wykutych w masywie, na którym zbudowane jest miasto. Przynależne w III w., do Imperium Rzymskiego, pozostało pod jego panowaniem aż do jego schyłku (Romano d’Occidente)

W późniejszych czasach stało się wolnym miastem i w czasach walk pomiędzy Gwelfami i Gibelinami, było mężnym przeciwnikiem Barbarossa (Czerwonobrodego), pozostając wiernym sprzymierzeńcem Papieża.

Silne, dzięki uwadze Papiestwa mogło rozwijać się przez cały okres średniowiecza, osiągając szczyt swego rozwoju w XIII w., przez utworzenie Consiglio generale (Radę główną) 400-stu i wybór Capitano del Popolo. To w owym czasie dzięki żarliwej pracy zbudowane zostały pałace i budynki sakralne, pośród których jest znana Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, z bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

Orvieto po dzień dzisiejszy zachowało niezmienny urok minionych wieków, lecz równocześnie zwraca się w przyszłość i ukazuje się jako pełne życia centrum artystyczno-kulturalne.

Warto zobaczyć „Festival Internazionale del teatro di strada” to odbywający się w pierwszy weekend  września i trwający przez 3 dni festiwal, podczas którego ulice Orvieto zmieniają się w scenę, na której występują artyści z całego świata.

Kuchnia Orvietana związana z wieloletnią tradycją stosuje przede wszystkim produkty naturalne jakie otrzymywane są na jej ziemiach. Warto spróbować sławnej zupy „zuppa di ceci e castagne”- zupa z ciecierzycy i kasztanów, tagliatelle fatte a mano – rodzaju domowego makaronu, dziczyzny – zająca i dzika
a pośród słodyczy: lumachelle – rodzaj masy z wody, mąki i twarogu formowana w muszle, cicale – rodzaj ciasta naleśnikowego z kwiatami cukinii, lub tortucce  – rodzaj pączków z anyżem.