Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Narni

NARNI – pierwsze wiadomości historyczne na jego temat, pojawiły się w epoce „Nequinum”, a datowane na 600 r. n. e., choć strefa ta była zamieszkana już w epoce neolitu.

W 299 r., Narni stała się kolonią rzymską, której nadano imię Nania, a w 233 r., stała się ważną fortyfikacją na trasie budowy Via Flaminia.  Wystawiona na ataki barbarzyńców przez swoje dominujące umiejscowienie, stała się wolnym miastem (komuną) w XI w.: na przełom XII i XIV w. przypada jej największa świetność.

W epoce odrodzenia odwiedzali ją wielcy artyści tacy jak: Rossellino, Ghirlandaio, Vecchietta, Antoniazzo Romano i Spagna.
W 1527 zdradzona przez Lanzichenecchi, zostaje spalona. W jej odbudowie brali udział artyści tacy jak Zuccari, Vjignola, Sangallo i Scalza a w 1664 ufundowana zostaje biblioteka gminna.

Wśród wielkich urodzonych w Narni należy wymienić: imperatora rzymskiego Cocceio Nerva, Gattamelate, błogosławioną Lucia (Łucję), Berardo Erole, Galeotto Marzio i Cassio z Narni.

Liczne i wartościowe zabytki jakie znajdziemy w tym mieście to między innymi: Cattedrale (kościół katedralny), w którym znajdziemy dzieła Rosselina i innych wielkich artystów, XIII wieczny kościół św. Franciszka z licznymi freskami utrzymanymi w stylu lokalnym, Palazzo dei Priori, zbudowany w 1275 prawdopodobnie przez Gattopone z Gubbio w miejscu o jednakowo brzmiącej nazwie piazza medievale. Ponadto warte zobaczenia są: Ponte di Augusto oraz akwedukt Formia pochodzące z czasów panowania rzymskiego.

Nie należy zapominać również o Corsa all’Anello feście odbywającej się końcem kwietnia a początkiem maja odzwierciedlającej tradycyjne ceremonie odbywające się w XIV kiedy to heroldzi wzywali rycerzy – jeźdźców Narni do zademonstrowania swych umiejętności obronnych. Obchody Corsa all’Anello odbywają się corocznie na przełomie kwietnia i maja, podczas ich trwania zobaczyć można:  heroldów wzywających do „walki” każdego młodego mężczyznę posiadającego konia, procesję 600 przedstawicieli miasta, sztuki i podległych w przeszłości Narni zamków, zmierzającą do katedry by zanieść do grobowca patrona miasta San Giovenale – pierwszego biskupa Narni świece tzw „l’Offerta dei Ceri nella Cattedrale”, oraz oczywiście Corsa all’Anello – zawody w nawleczeniu srebrnych pierścieni na kopię  przez galopujących jeźdźców jak również wiele innych imprez związanych z Corsa all’Anello. Całości towarzyszy piękna średniowieczna oprawa,  XIV wieczne stroje, muzyka, sztandary i pochodnie tworzące wyjątkową atmosferę.