Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Gubbio

Umbria-GubbioGUBBIO usytuowane na zboczu Monte Ingino, jest jednym z trzech najstarszych miasteczek Umbrii, wspaniale zachowanym przez tysiąclecia i pełnym dowodów swej chwalebnej przeszłości. O jego antycznych korzeniach świadczą Tavole Eugubine, jeden z najważniejszych dokumentów starowłoskich oraz Teatr Rzymski znajdującym się zaraz przy murach. Górująca nad resztą miasta, monumentalna Bazylika,  w której znajdują się  zwłoki patrona miasta św. Ubalda, umacnia średniowieczny status i siłę tego miasteczka.

W początkach XIV w., powstał wspaniały kompleks urbanistyczny złożony z Palazzo dei Consoli, który stał się symbolem miasta, Piazza Pensile i Palazzo Pretorio.
Należy również pamiętać o Palazzo Beni i Palazzodel Bargello ze sławną fontanną del Capitano del Popolo. W stylu odrodzenia powstał Palazzo Ducale Francesco Giorgio Martini, przywołujący i dokumentujący znaczące czasy panowania książąt Montefeltro, w których to miasto było integralną częścią ich księstwa.

Umbria-Gubbio-2Wielkie znaczenie ma również Cattedrale (z XIIw.), Santa Maria Nuova (we wnętrzu której podziwiać można Madonne del Belvedere namalowaną przez Ottaviana Nelli w 1413r), kościół i klasztor św. Agostino (z XIII w.), we wnętrzu którego znajduje się fresk Nelli, kościół i klasztor św. Francesco (z XIII w.), oraz kościoły: św. Govanni (z XII w.) z charakterystyczną fasadą i dzwonnicą w stylu romańskim, św. Pietro rozbudowany w 1505r., i św. Domenico rozbudowany w XIV w.

Warte zobaczenia są:
Corsa dei Ceri  e Festa del Patrono San Ubaldo odbywająca się corocznie 15 maja. I Ceri są to trzy wysokie i ciężkie, wykonane ręcznie, z drewna, a mające ok 4 metrów i ważące ok 400 kg tzw „ceri – świece”, z których pierwsza przynależna jest patronowi miasta Sant’Ubaldo, druga San Giorgio i trzecia Sant’Antonio. Na końcu każdej z tzw. świec znajduje się figura przedstawiająca w/w świętych, przy czym św. Ubaldo dedykowany jest murarzom, św. Giorgio handlarzom, a św. Antonio chłopom. Wszystkie trzy przenoszone są z maksymalną prędkością wąskimi, obleganymi przez tłum, uliczkami miasta do bazyliki S. Ubaldo i muszą one dotrzeć na miejsce w w/w porządku.

W kuchni Gubbio warte spróbowania są między innymi Formaggio Con Tartufo Bianco e Nero – to sezonowane przez ok. 2 miesiące sery z dodatkiem trufli. Produkowane są one również w okolicach Umbertide czy Citta di Castello.