Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Foligno

FOLIGNO to jedno z rzadkich centrów historycznych Umbrii powstałe na nizinie, wyłaniające się jakby z wody rzeki Topino, tam gdzie rzeka wpływa do doliny, a w miejscu, które stopniowo osuszano już w czasach rzymskich, potem w XV i XVI w., aż do XVIII w. były to wielkie obszary bagienne.

Najznamienitszą rzeczą godną zwiedzenia w Foligno jest najprawdopodobniej Piazza della Repubblica i sąsiadujący z nią Piazza Duomo. Pierwszy z nich w swym obecnym wydłużonym kształcie z czterema uliczkami, odpowiada ogólnym kanonom w jakim na przełomie XII i XIII w projektowano wiele miejskich placów umbryjskich i to tu znajdują się Duomo (Katedra) oraz Palazzo Comunale powstały na przełomie 1262 i 1265, Palazzo Pretorio, Palazzo Orfini z 1515 r.,  Palazzo Trinci, w którym znajdują się ślady pięknych dekoracji i cenne freski.

Turyści, którzy są bardziej zainteresowani zabytkami nie powinni pomijać Foligno bez zwiedzenia kościoła romańskiego św. Maria Infraportas znajdującego się tylko 6 km. od centrum.

Warta zobaczenia jest La Giostra della Quintana – to odbywające się 2 razy do roku zawody w których kolejni zawodnicy, będący reprezentantami 10 dzielnic, na galopującym koniu muszą nawlec coraz to mniejsze pierścienie na lance. Zwyczaj ten pochodzi z XVII w., aczkolwiek jego coroczne obchody podjęte zostały ponownie w 1946 r.,  i odbywają się w czerwcu i wrześniu. W wieczór poprzedzający zawody po ulicach miasta przechodzi 600 – osobowa  parada w średniowiecznych strojach.