Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Città della Pieve

CITTA’ DELLA PIEVE
Znajdujące się w zachodniej części Umbrii, tuż przy granicy z Toskanią, miasto Città della Pieve powstało na płaskowyżu wznoszącym się nad doliną Valdichiana, niedaleko jeziora Trasimeno (Trazymeńskiego) któremu zawdzięcza piękne widoki. To miasto bogate w historię i sztukę, będące miejscem, w którym urodził się sławny Pietro Vannucci zwany Perugino, a który uważany jest za jednego z najlepszych malarzy włoskiego Odrodzenia.

O tym, iż na terenie dzisiejszego miasta istniały siedliska z czasów panowania Etrusków i Rzymian świadczą liczne znaleziska jakie można ujrzeć w muzeach całej Europy.
Około VII w., na terenie dzisiejszego miasta powstały pierwsze fortyfikacje Longobardzkiego Księstwa Chiusi, które przeszły pod panowanie Perugii. Mieszkańcy Citta della Pieve pragnąc zdobyć wolność wchodzą w konflikt z Perugią i około 1250 r tworzą wolne miasto. Po latach perturbacji, ok. XVII w., niestabilność polityczna i militarna miasta doprowadza do jego przejęcia przez Stolicę Apostolską.

Warte zobaczenia na terenie miasta są:
La Rocca (Twierdza)powstała na wskutek licznych rebelii ze strony między innymi, mieszkańców miasta Perugia zdecydowała na jej budowę około 1326, była projektem sieneńczyków Lorenzo ed Ambrogio Maitani.
Il Palazzo della Corgna z XVI w., w którym znajduje się dziś biblioteka
Palazzo Bandini z XVI w., będąca w przeszłości rezydencją rodziny Bandini
Palazzo dei Priori – powstałe w pierwszej połowie XIV w.,
Raccolta d’Arte della Cattedrale – we wnętrzu którego znajdują się między innymi urny etruskie, kościelne elementy dekoracyjne, ozdoby i biżuteria, freski, płótna, pochodzące z Katedry i innych kościołów.
Oratorio di Santa Maria dei Bianchi – które do XIII w., było „Compagnia dei Disciplinati” i „Bianchi”. Na jednej ze ścian znajduje się tu fresk Pierto Perugino „L’adorazione dei Magi” (pokłon Trzech Króli”)
Palazzo della Fargna z XVIII w.,
Palazzo Baglioni z XVIII w.,
Chiesa di Sant’Agostino – powstały około XIII w., został odrestaurowany końcem XVIII w., w stylu neoklasycznym przez Andrea Vici. We wnętrzu kościoła znajdują się płótna artystów umbryjskich i toskańskich z przełomu XVI i XVIII w.,
Chiesa di San Francesco
La chiesa di Santa Maria dei Servi – dedykowany jest Madonna della Stella powstały jako nieduży kościół w XIII w., został rozbudowany ok XIV w.
La chiesa e Monastero di Santa Lucia – na podstawie bulli papieża Innocenzo IV z 1252 r., przyzwalającej Klaryskom budowę kościoła rozpoczęto w XIII w., budowę, tegoż kościoła, który w kolejnych stuleciach przechodził liczne interwencje budowlane.
Vicolo Baciadonne zaułek uważany za najwęższy w całych Włoszech mający ok. 50-60 cm

Warte zobaczenia są również:
Palio dei Terzieri trwające od 12 do 23 sierpnia – to historyczne święto, którego korzenie sięgają czasów średniowiecza kiedy to Castel della Pieve został podzielony na trzy tzw. terzieri odpowiadającym częścią orła – symbolu imperatora Federic II di Svevia, oraz klasom społecznym, i tak głowa przynależna była do terziere Castello dei cavalieri – zamek rycerski, brzuch przynależał do terziere Borgo Dentro – burżuazji , natomiast ogon il terziera Casalino – do ludu. Samo Palio narodziło się pod koniec średniowiecza jako „Caccia al toro” – polowanie na byka – będące rodzajem corridy z użyciem lanc. Współczesne Palio przypomina bardziej chlubne czasy miasta, te w których żył sławny Pietro Vannucci zwany Perugino. Imprezę poprzedza Corteo Storico – orszak złożony z około 700 osób reprezentujących organy władzy cywilnej, religijnej i wojskowej oraz dam, rycerzy, kuglarzy, żonglerów, połykaczy ognia, muzyków jak również przedstawienia teatralne i muzyczne inspirowane epoką Odrodzenia odbywających się przez ok. 10 dni.  Dzisiejsze  Palio polega na zawodach pomiędzy trzema terziere współzawodniczących w strzelaniu z łuku do jednego z trzech byków zrobionych z drewna. Zwycięzcy przypada honor posiadania przez rok Palio – sztandar zwycięzców.