Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Castiglione del Lago

Castiglione del Lago – powstało na skalistym cyplu wcinającym się w wody jeziora Trasimeno (Trazymeńskiego).
Znaleziska archeologiczne na tych terenach świadczą o tym, że już w czasach gdy ziemie te zamieszkiwane były przez Etrusków, znajdowało się tu małe centrum. Po czasach panowania nad tymi terenami rzymian pozostały ruiny willi z II w., p. n. e.

Około XIII w., Castiglione znajduje się pod panowaniem imperatora Federico II, potem przechodzi pod panowanie papiestwa. W roku 1550 papież Giulio III oddaje Castiglione w prezencie swojej siostrze Jacoma i swym siostrzeńcom Ascanio i Fulvio Della Corgna. W XVII w., ród Della Corgna wygasa a Castiglione przechodzi znów pod panowanie kościoła, pod którego panowaniem pozostaje aż do powstania Księstwa Włoch.

Historyczne centrum miasteczka wciąż otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi z trzema wejściami – Porte Fiorentina, Senese i Perugina. Wart uwagi  jest znajdujący się tu zamek – Rocca del Leone będący jedną z bardziej interesujących umbryjskich budowli militarnych powstałych w średniowieczu.

Drugim, godnym uwagi budynkiem jest palazzo Ducale o della Corgna, powstały w 1560 r., przechowujący w swym wnętrzu freski Niccolò Circignani zwanym “Il Pomarancio” oraz Salvio Savini.

Ponadto warto zobaczyć:

l”chiesa di Santa Maria Maddalena” z piękną “Madonna del Latte”  szkoły sieneńskiej z XIV w., oraz z freskami Mariano Pietvittori,
„Chiesa di San Domenico di Guzman” z pięknym sufitem,
piazza Mazzini,
il palazzo del Capitano del Popolo z XIII w.

Wokół miasta znajdują się również liczne osady pochodzenia etruskiego takie jak: Gioiella, Vaiano i Pozzuolo  oraz znajdujące się w okolicach Panicarola „Santuario della Madonna della Carraia” wzniesione około XVII w.

Wielką wartość  środowiskową ma również l’Isola Polvese największa wyspa jeziora Trasimeno stanowiąca część parku wyspa o bogatej florze, gdzie ujrzeć można m.in. lasy dębowe,  wawrzyn (laur).

Kuchnia Castiglione del Lago bogata jest w ryby słodkowodne takie jak lin, węgorz, arborella  oraz karp.
Warto spróbowania są: il Tegamaccio – kawałki różnych ryb w sosie pomidorowym, Il Brustico – kawałki węgorza pieczone na żarze z trzcin pochodzących znad jeziora doprawianych oliwą z oliwek, odrobiną octu soli i pieprzu.

Pośród słodyczy i deserów warto wymienić il Torcolo – okrągłe ciasto na bazie mąki, jajek cukru, mleka, drożdży i oliwy z oliwek.
Warto zobaczyć Rassegna Internazionale del Folklore – to festiwal zespołów folklorystycznych z całego świata występujących w kolejne niedziele sierpnia.