Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Amelia

AMELIA – otoczona skałami wznosi się na  skalistym wzgórzu, u stóp którego rozciągają się  wiecznie zielone dęby i gaje oliwne, poprzerywane tylko biegiem rzeki Tevere.
Historia tego miasteczka rozpoczyna się w legendach. Jego potężne pierwsze mury pochodzą z VI w. p. n. e.: początkowo zbudowane były one z olbrzymich bloków ułożonych jeden na drugim jednakże zostały przebudowywane w czasach cesarstwa rzymskiego i w średniowieczu. Godna zobaczenia jest również Porta Romana.

Dzisiejsza Amelia jest dynamicznym i uwspółcześnionym miastem, które wie jak czerpać zyski z dogodnego położenia geograficznego i  upraw ekologicznych, strzegąc jednocześnie wartości  swych znalezisk archeologicznych i artystycznych. Poza antycznymi murami, znaleźć tu można zarówno „Cisterne romane” dostępne na Piazza Matteotti jak i wiele rzymskich budynków będących świadectwem o pozycji tego miasteczka w czasach panowania Imperium.

Pozostałościami z czasów średniowiecznych są Chiesa di S. Agostino zwany również San Pancrazio, w stylu romańsko-gotyckim, którego portal jest rzadkim przykładem dekoracji artystycznych, kościół Świętego Franciszka, w którego wnętrzu znajdują się niektóre rzeźby Agostina di Duccio, katedra będąca w oryginale budowlą romańską, która została odbudowana po pożarze w XVII w. We wnętrzu katedry znajdują się freski Luigi Fontana.

Ponadto warto zobaczyć:

Torre Campanaria znajdującą się w sąsiedztwie katedry wieżę, budowaną przez kolejne wieki , na której jest  napis z datą „ML” (1050 r) , choć przypuszczalnie powstała wcześniej. Wieża ta ma 30,20 m wysokości i obwód 31,40 m.

Chiesa di San Francesco  powstały w 1401 r., na zewnątrz reprezentuje styl późno romański z wpływami gotyckimi.

Loggia del banditore – znajdująca się na Piazza Marconi była typową „trybuną” średniowieczną, z której obwieszczane były edykty  miejskie. Dziś znajduje się na niej piękny zegar z XVII w.

Odwiedzając miasto i okoliczne ziemie nie należy wystrzegać się kuchni „Amerina” bazującej na prostych, tradycyjnych potrawach przyrządzonych z produktów pochodzących z tutejszych upraw.
Watro spróbować Fichi Girotti – jest to typowy dla regionu Amelia produkt, sprasowany krążek zrobiony z suszonych fig nadziewanych np. czekoladą i orzechami lub prażonymi migdałami.