Winnica w Umbrii

Umbria słynie z win Sagrantino di Montefalco, apelacji położonej wokół Montefalco, na południe od Perugii. Tradycje winiarskie tego regionu sięgają Średniowiecza.

Panorama Asyżu

ASYŻ położony jest na zboczu góry Subasio, powyżej równiny, do której spływają rzeki Topino i Chiascio.

Uroki Umbrii

Zapraszamy do agroturystycznych posiadłości wakacyjnych w Umbrii

Panorama Spoleto

Panorama Spoleto z potężnym mostem Ponte delle Torri (o długości 230m, 10 arkad wysokich na 80 metrów), z którymi łączy się la Rocca (twierdza).

Malownicze jezioro Trassimeno z trzema wysepkami położone jest tuż przy granicy z Toskanią.

Przy najważniejszym placów Perudżi Piazza IV Novembre znajdujące się Palazzo dei Priori, katedra i fontanna Maggiore.

Święty Franciszek znalazł schronienie w starej kaplicy, dziś znajdującej się we wnętrzu obszernej Bazyliki di Santa Maria degli Angeli.

Widok z okna posiadłości agroturystycznej nad jeziorem Trassimeno

Katedra (Duomo), powstała w 1263 r., uznana za najwspanialszą i najważniejszą budowlę miasta, ze swoją wspaniałą gotycką fasadą, bogactwem dekoracji i wewnętrznymi kaplicami.

 

Terni

TERNI to ziemia leżąca między dwoma rzekami (rzeką Nera i Serra), która była ojczyzną imperatora Marco Claudio Tacito, pisarza Cornelio Tacito, św. Walentego i wielu innych „Wielkich” przeszłości. W drugiej połowie XIX w., brało udział w rewolucji przemysłowej, która uczyniła z niego „Manchester italiana” (włoski Manchester).

Swój dzisiejszy wygląd dynamicznego i współczesnego miasta zawdzięcza ono bombardowaniom jakie dotknęły je w czasie II wojny światowej. Pomimo zniszczeń miasto zachowało część historycznego centrum (przewodniki mówią że zostało częściowo odbudowane) i niektóre cenne zabytki.
Wśród nich należy pamiętać zwłaszcza o kościele San Francesco. ze swoją piękną Cappella Paradisi z freskami z 300r., antyczny kościół Sant”Alò, będący małym klejnotem stylu romańskiego, kościół San Salvatore, wzniesiony najprawdopodobniej na istniejącej tu kiedyś świątyni – w epoce rzymskiej, – Tempio del Sole, kościół San Pietro ze swą ciekawą strukturą i klasztornym dziedzińcem, a na koniec Duomo (Katedra), wzniesiona w XVII w.
Naprawdę interesujący jest również Palazzo Spada, przypisywany Sangallo.

Terni jest ciekawe przede wszystkim dla swej współczesnej architektury: architektowi Ridolfi (jeden z najlepszych architektów XX w.) miasto zawdzięcza Piazza Tacito ze swą charakterystyczną fontanną, corso del Popolo i willę Glori. Znanemu artyście Arnaldo Pomodoro zawdzięcza się Obelisk „lancia di luce”.

Na obrzeżach Terni znajduje się również bazylika San Valentino, w której pochowano świętego, był on biskupem Terni zamęczonym w III w., który dziś znany jest na całym świecie jako patron zakochanych. 6 km od Terni znajduje się warta zobaczenia wodospad Cascata delle Marmore, która wznosi się na 165 metrów i jest  największy w Europie.

W okolicach Terni, rzecz nie do pominięcia, znajdują się również pozostałości Carsulae – antycznego miasteczka rzymskiego, średniowieczne Cesi i Lago di Piediluco – to ciemne jezioro otoczone stromymi, gęsto zalesionymi wzgórzami – z jednakowo brzmiącym w nazwie miasteczkiem.

Na terenie Terni odbywają się: coroczny „Concorso Internazionale Pianistico “Alessandro Casagrande” – międzynarodowy konkurs pianistyczny Alessandro Casagrande w czerwcu, Terni in Jazz w również w czerwcu oraz Hermans Festival – koncerty organowe w kościołach na przełomie całego roku.